W związku z trwającą epidemią Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza jest zamknięta do odwołania. NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO, RELIGII, HISTORII I GEOGRAFII POLSKI ODBYWA SIĘ ONLINE.

WIELKA SOBOTA
11 kwietnia 2020

Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii
Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza - Brooklyn, NY

Historia Szkoły

Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza zostałą utworzona 27 czerwca 2011 roku przez ówczesnego proboszcza parafii ks. kanonika dr. Witolda Mroziewskiego, a dyrektorem została pani mgr Teresa Ramotowska.

Rok szkolny 2011/2012 rozpoczęto uroczystą mszą świętą, którą celebrował ks. biskup Rojek. Był to historyczny moment, bowiem szkoła otrzymała sztandar poświęcony w tym dniu, a ufundowany przez p. dyrektor. Nauka w szkole zapowiada się bardzo ciekawie. Liczne konkursy, zabawy taneczne, oraz ciekawe wydarzenia powinny urozmaicić czas naszym dzieciom. Nasza szkoła prowadzi nie tylko działalność edukacyjną, a także wszechstronnie wychowuje dzieci i młodzież. W szkole zatrudniono 15-tu doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli, którzy przekazują uczniom wiedzę z języka polskiego, historii i geografii. Pragniemy, aby uczniowie byli dumni ze swego pochodzenia, by cenili własną tożsamość, a w przyszłości reprezentowali polską grupę etniczną w społeczeństwie amerykańskim. Z każdym rokiem zwiększa się ilość uczniów, bowiem utworzono klasy przedszkolne dla 3 i 4-ro latków. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w każdą sobotę od godziny 10 do 1:15, a po zajęciach dydaktycznych są kółka zaintersowań. Szkoła posiada bogaty księgozbiór w utworzonej bibliotece szkolnej. Lekcję katechezy w języku polskim i angielskim rozpoczynają się od godziny 9 rano i są prowadzone przez wykwalifikowanych katechetów. Zajęcia odbywają się w budynku szkoły należącym do parafii.

W roku 2013 w parafii zaszła zmiana - odszedł ks. dr Witold Mroziewski, który dzisiaj jest biskupem pomocniczym diecezji Brooklyn, a na jego miejsce witaliśmy w parafii nowego gospodarza, ks dr Janusza Dymka, który jest administratorem parafii. Ks Janusz okazuje szkole wiele troski, zawsze otwarty na współpracę i wszystkie sprawy. Pod jego ścisłą kontrolą w szkole nauczana jest katecheza, dzieci przystępują do pierwszej komunii świętej i sakramentu bierzmowania.

PSD ściśle współpracuje z parafią, bierze udział w różnego rodzaju uroczystościach parafialnych. Szkoła ma do użytku piękną aulę, w której odbywają sie główne uroczystości. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania na zajęciach pozalekcyjnych, w ramach których proponujemy:

• kółko teatralne

• kółko florystyczne

• zespól taneczny "Tatry"

• dróżynę zuchową

• rodzinne wyjścia do teatru

• przygotowania do egzaminu LOTE

Szkołą podlega Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce (www.centralapolskichszkol.org) i pracuje w oparciu o "Program Nauczania dla Szkół Polonijnych w USA".
Najnowsze ogłoszenie szkolne

RELIGIA ORAZ ZAJĘCIA SZKOLNE ONLINE PODCZAS WIELKIEGO TYGODNIA

DRODZY RODZICE ORAZ UCZNIOWIE, W WIELKĄ SOBOTĘ (ZAPEWNE WSZYSCY WIEDZĄ) NIE MA ZAJĘĆ SZKOLNYCH !!! W WIELKĄ ŚRODĘ LEKCJE RELIGII ODBĘDĄ SIĘ WG. PLANU PONIŻEJ. CAŁA KLASA III MA ZAJĘCIA SZKOLNE WE WTOREK O GODZ. 5:00 PM CAŁEJ NASZEJ SZKOLNEJ WSPÓLNOCIE ŻYCZYMY SPOKOJNYCH, ZDROWYCH, PEŁNYCH NADZIEI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !

Otwórz załącznik

2020-04-04 23:37:54